WebExpo_2012 září VŠE 20.–22. 9. Vysoká škola ekonomická v Praze

WebExpo pohledem lidí z ulice

Koncem září se v Praze na Vysoké škole ekonomické konala konference pro všechny kolem webu: grafiky, programátory, ale i byznysmeny a další.

Konferenci navštívil i speciální výzvědný tým ve složení Sandra Kisić, Lukáš PlíhalMára Prchal, aby zprostředkovali lavinu zážitků a pocitů do vašich domovů.

Marek je lidový umělec a rád by ukázal lidem na internetu své umění. Proto se obrátil na kamaráda Lukáše, který už v roce 1995 programoval v HTML, aby ho vzal na internetovou konferenci. Konference WebExpo je prostě taková velká budova, ve které je spousta lidí (cca. 1200).

ČTVRTEK, den před konferencí

V den −1 jsem potkali po budově entuziasticky pobíhajícího Ondru Válku: Užívá si svůj workshop „designerskou dílnu“. Potkali jsme známe tváře, které bychom ani nečekali, ženou se na workshop Johna Vanhary, který, překvapivě, má co říct i velkopodnikateli Petru Sršňovi.

Chystáme se na workshop Ochutnávka kávy Doubleshot! Jarda Tuček už nandavá kafe do mističek: mladé, staré, ovocné kafe zpracované různými metodami, abychom měli srovnání.

Na pořádné konferenci jsme nikdy nebyli. A tak jsme vyzkoušeli, co se dalo a ochutnali něco, čemu jsme nerozuměli. Lukáš si obzvlášť pochvaloval ořechový rohlíček s drobenkou, ovocnou kávu a hraběnčin koláč.

ČTVRTEK, první den konference

Akce oficiálně začíná v pátek intro řečí samotného tatíčka zakladatele, Václava Stoupy, který se snaží vtipně ukázat největší novinku letoška: aplikaci na sbírání kontaktů, protože WebExpo 2012 je o networkingu.

Běžíme na Karla Minaříka, jednoho z přednášejících, na kterého má smysl se podívat, i když tématu nerozumíte, jeho přednes a způsob prezentace je inspirace sama o sobě. Karel prezentoval ve stylu Ryana Singera (WebExpo ’10), kdy názorně předvedl řízenou konfiguraci pomocí Chef, který zjednodušuje instalaci aplikací na server.

Paralně běží John Vanhara – hvězda konference a vůbec idol nové české podnikatelské vlny, o tom není pochyb!

John Vanhara vzdal svou 74 přednášku o Shipitu a šel si připravit svou roli pána jeskyně ve hře Dračí doupě. Děláme si legraci!

Už se stavíme do fronty na kafe a ochutnávám kousky z letošního cateringu: plněné kroasanečky a různé sladké taštičky, proč ne, i když chutí trochu připomenou Hl. nádraží v Brně.

Bezhlavě se vrháme do networkingu, do přednášky Luďka Soboty českého internetu Davida Grudla zbývá hodina. Všechno funguje skvěle: na visačkách mají lidé nenaplněná přání a nabídky – baví nás je sledovat.

V improvizované hospodě vyprávěl PHP guru českého internetu David Grudl oplzlé historky, které chlapce unavily – nerozuměli totiž jedinému slovu. Kudrnatá slečna je Sandra.

Networkingu propadli uplně všichni. Ředitel WebExpo se soustředil hlavně na dobré vztahy se zákazníky.

Začíná oběd, hostesky jsou mladé a krásné, pizzu rozdávají, jako by se proto narodily. Máme chuť ne jíst, ale pomáhat, přiložit ruku k dílu.

Doba na oběd je skutečně dlouhá, i když je stále co jíst, vracíme se k hlavnímu programu akce, k networkingu. Potkávám další spoustu lidí, povídáme si s Pavlem Zimou, ředitelem Seznamu. Cítíme se jako za mlada.

Ředitel společnosti Seznam.cz nám vysvětlil, jaký je rozdíl mezi Seznamem a Internetem.

Po obědě přednáška Marka Jak se stát slavným. I přes zavádějící název Marek sál zaplnil beze zbytku – téma bylo stoprocentně ve shodě se zaměřením letošního WebExpa – aby se člověk dostal k super práci, musí o něm někdo vědět, tak se stává magnetem pro nové příležitosti.

A aby si ostatní nemysleli, že je Marek jen blbeček, co všechny kritizuje, udělal přednášku Jak se stát slavným, kde ostatním prozradil tajemství, že je celebrita.

Svačina byla na úrovni a vpravdě klasického střihu: byly to chlebíčky všech druhů a barev a to přímo od zdroje nejlepšího, lahůdek u Zlatého kříže! Ano, Prima chlebíček je fajn, ale to je, sice dobrá, ale variace na téma, Kříž je skutečná klasika.

Večer nabírá spád, jako předskokan velkého finále Eirik Hafver Rønjum a velmi zajímavé téma „Fikni to svinstvo!“. Myšlenka je jednoduchá: 90 procent obsahu většiny webů je na vyhození. Hle, na čem všem lze vydělat, když se chce, velmi inspirativní.

Aplaus, aplaus! Aarron Walter z všemi milovaného Mailchimpu je tu! Mailchimp je fenomén, jeden z mála webů, který má rád skoro každý, přemýšleli jste proč?

SOBOTA

Agitka, miláčka publika Riki Fridricha, proti konzumerismu byla zábavná a dokonce si můžete stáhnout rozšíření pro nerušované nakupování na Alze.

Honza Šrůtek nám v Londýně zraje jako víno, přednáší skvěle na zajímavé téma, základní postřehy jsou: Pamatujeme si zážitky nebo ukládáme vědomosti. Je dobré si to uvědomit při tvorbě i tím, že informace více do hloubky se pamatují lépe. Velká je idea „učení se prozkoumáváním“, což nemusí být jen klasický krokovací wizard: co můžeme schováme a zobrazíme v správný čas.

Honza „Šrůtička“, jak jej Sandra láskyplně nazývá. Chtěla si ho vzít, ale bohužel bydlí za mořem, což je v rozporu s jejím studiem v Praze.

Vyvrcholením WebExpa jsou přednášky Erica ReisseAshe Mauryi. Eric bude povídat o oblíbené responsivitě, přednášku bohužel nezvládáme, ale zhlédneme video. Ash, propagátor buzzwordu lean start-up, promluvil o smysluplnosti podnikání a naslouchání zákazníkům poměrně nezáživně, ale rozumět tomu tématu skvěle by z nás určitě udělalo milionáře.

A na závěr ti nejlepší z nejlepších v soutěži Startup Show!

1 000 000,- Kč ve Startup Show Marka dojal až k slzám.

ZAKONČENÍ

Akci zakončí opět tatíček zakladatel, Václav Stoupa, informací o příštím ročníku v kompletně mezinárodní podobě. Tak zase za rok!

P.S. Videa z přednášek můžete zhlédnout zde.

Chceme být jedinou odbornou akcí, kterou musíte každoročně navštívit

Těšíme se na vás!

Hlavní partneři

  • VŠE v Praze
  • Microsoft
  • Seznam.cz